Cilt lekelerinin tedavisinde oldukça fazla alternatif yöntem vardır, şimdi size cilt lekeleri tedavisinde son yıllarda uygulanan bazı tedavi yöntemleri hakkında bilgi verelim.

Cilt tedavisinde en çok uygulanan bir yöntem olan peeling tedavisi, TCA tedavisi, lazer kullanılarak yapılan uygulamalar ve melanol tedavisini başlıca yapılan tedavi metodları arasında sayabiliriz.

Lazer tedavisinde ciltte ancak kısıtlı bölgelerde başarı sağlanır bunun yanında lazere uygulamasına uygun olmayan bazı değişik ciltler vardır. Bu tip cilt özelliklerine sahip hastalara lazer tedavisi uygulamak son derece yanlıştır. Lazer tedavisi için uygun olmayan ciltlerin tedavileri cilt bakımı yöntemleri ve peeling yöntemleri ile düzeltilmelidir. Yine ciltte oluşan lekeler vücudun belli bir bölgesinde lokal olarak bulunuyorsa o zaman TCA yöntemi kullanılmalıdır.

Bazende melazma adı verdiğimiz durumlarla karşı karşıya kalırız, melazma yüzde oluşan büyük lekeleri verilen addır. Bu geniş lekelerin tedavisinde melanol adı verilen farklı bir tedavi süreci uygulanır. Bu süreç genel olarak 2 aya kadar varabilir. Toplam 2 ayrı seans üzerine bu teknikler uygulanmalıdır.

Melazma tedavisinde tedavi süresi içinde ek olarak kullanılan bir takım ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin mevsimine uygun olarak tedavi süresi içinde kullanılması alınacak olan sonuçlara pozitif fayda sağlamaktadır.