Bilimsel, tıbbi gerçeklere göre etik lazer epilasyon uygulaması yapılmalıdır; ticari amaç ile gerçekleşemeyecek sonuçlar vaat edilmemeli, kıl ve cilt yapısı analiz edilmeli, sözde garantiler (bitme, kesin sonuç vb.) ile hastalar yanıltılmamalıdır.

Alexandrite
755nm dalga boyuna sahip kıl üzerine geliştirilmiş son teknoloji cihazıdır. Brust modlarıyla esmer tende bile güvenle kullanılmaktadır. Lazer Epilasyonda lazer ışıgının enerjisi spesifik olarak kılın büyümesini engellemektedir. Bu açıdan lazer cildin üst tabakasına nüfus ederek enerjiyi kıla iletmektedir. Enerji kılın içindeki pigment olan melanin tarafından absorbe edilmektedir. Absorbe edilmiş ışık enerjisi ısıya dönüşmekte ve kıl folikülüne yayılmaktadır.Tüm folikül bölgesi ısı ile tahrip edilerek nekroze edilmektedir. Lazer sistemindeki entegre soğutma epidermisin sıcaktan zarar görmesini ve işlem sırasındaki acıyı engellemektedir. Tedaviden sonra cilt üzerinde hafif bir kızarıklık görülür ise de, bu kendiliğinden kısa bir sürede yok olur.Özellikle Alexandırite lazer sistemiyle yüz bölgesine işlem yapılacaksa çok iyi analiz gerekir, aksi takdirde uygun olmayan tüylere işlem yapıldığında tüylerde kalınlaşma ve çoğalma gibi sorunlar oluşabiliyor.

Diode Lazer
Diode Lazer 808nm dalga boyunda olup sık kullanılan etkili bir epilasyon sistemidir. Diode Lazer sisteminin fiziki özelliklerinden dolayı tüm cilt ve kıl tiplerinde güvenilir ve uzun ömürlü sonuçlar sağladığı klinik çalışmalarında kanıtlanmıştır. Tüm hassas cilt tipleri içinde uygundur. Kıl foleküllerine uygun lazer enerjisini seçerek ışının melamin tarafından emilmesini sağlar. Lazer enerjisi kökü ısıtır ve yok eder. Kıl büyümelerini kalıcı olarak azaltır. Çeşitli aralıktaki tedavilerle en iyi sonuçlar elde edilir. Diode Lazer esnek darbe genişliği, doğrusal tarama ve yüksek penatrasyon derinliği sayesinde, yüzeydeki ince kıllarda, kalın kıllarda ve batık kıllarda etkisini çok iyi gösterir. Geniş spot ışığı sayesinde diğer lazer sistemlerine göre hızlı bir tedavi konforu sunar.

(IPL) System
Son yıllarda gelişmiş teknolojinin dermatolojiye kazandırdığı en büyük yeniliklerden birisi de IPL cihazlarıdır. IPL bilgisayar kontrollü ışık tedavisi ile uygulanmaktadır. Tedavi, hastanın cilt rengi ve kıl durumuna göre farklı dalga boylarında ışık atımları gönderilerek sağlanmaktadır. IPL cihazının en büyük özelliği 690-1200 nm aralığında olduğundan daha derindeki yada daha yüzeydeki kılarlıda etkiliyor olmasıdır. Farklı dalga boyundaki başlıkları sayesinde Epilasyon, Cilt gençleştirme, pigmentli lezyonlar, vasküler lezyonlarda kendini klinik olarak kanıtlamış bir sistemdir.

Nd Yag Lazer
1064nm lazer epilasyonda kullanılan dalga boyları arasında kromoforlar tarafından en az tutulan ışın olduğundan etkinlik de az olmakta, etkinliği sağlayabilmek için de verilen enerjiyi arttırmak gerekmektedir. Yüksek enerji acı hissi diğer lazer yöntemlerine göre daha yoğun olduğundan kıl tedavisinde çok tercih edilen yöntemler arasında değildir. Vasküler lezyonların tedavisinde en etkili lazer yöntemidir.

Tedavinin etkinliği aşağıdaki faktörler tarafından belirlenmektedir.

 • Cilt rengi
 • Kıl rengi
 • Kıl kalınlığı
 • Kılın ciltteki derinliği

Kılın kalınlığı 0.03 ile 1 mm arasında olabilmektedir. Koldaki kıllar daha ince ve açık renkli iken, bikini bölgesinde daha koyu ve kalın olmaktadır.Genellikle açık renkli kıllar tedaviye daha dayanıklıdır. Bu durumlarda epilasyon için daha çok enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Kılın optimum düzeyde lazer yardımı ile ortadan kaldırılması için, genellikle 4-8 seans uygulamaya ihtiyaç vardır. Yukarıda belirtilen faktörlere (Cilt ve kıl rengi, kıl kalınlığı ve derinliği) ilave olarak daha fazla tedavi seansı için muhtelif sebepler bulunmaktadır: Kıllar sürekli değişik büyüme evrelerinde seyretmektedir. Sadece aktif büyüme evresindeki (anajen fazdaki) kıllar düzenli aralıklardaki lazer uygulaması yardımı ile kalıcı olarak yok edilebilmektedir. Yeteri kadar soğuttuğumuz ciltte bölgesel anestezi (uyuşma) sağlanır. Uygulama öncesi uzman doktorlarımız tarafından cilt tipiniz tayin edilerek, lazer ışını cilt tipinize göre ayarlanır ve uygulanır. Lazer sisteminin gelişmiş teknolojisi sayesinde eski sistemlere oranla bir saniyeden kısa bir sürede yüzlerce kıl folikülünü yok edebilecek teknik kapasiteye sahip bir cihaz olduğundan epilasyon işlemi kısa sürede tamamlanmakta, çok daha etkili, güvenli ve kalıcı sonuçlar sağlanmakta, uygulama sırasında duyulan rahatsızlıklar en aza indirgenmektedir.
Lazer epilasyon, bayanlarda ve erkeklerde yüz ve vücuttaki istenmeyen kıl ve batıkları yok edebilen tıbbi bir tedavi yöntemidir.

Bayanlarda en çok tercih edilen bölgeler:
Yüz (dudak üstü,çene, favori, boyun, kaş ortası ve kaş üstü), koltuk altı, göğüs çevresi, göbek, genital bölge, bikini bölgesi, kol ve bacaklardır.

Erkeklerde en çok tercih edilen bölgeler:
Yüz (elmacık kemiği,kaş ortası ve kaş üstü, kulak üstü…), boyun ve boyundaki batıklar-ense-sırt-göğüs-kollardır.

Uzun ve Kalıcı Epilasyon kıl gelişimine yardımcı tüm yapısal elemanların geri dönüşümsüz bir şekilde hasara uğratılması ile meydana gelir. Kılın doğal gelişimi içinde yalnızca büyüme (Anagen) evresinde kalıcı epilasyon sağlanabilir. Dinlenme (Telojen) evresinde kıl folliküllerinin yapısal elemanları lazer ışınıyla etkileşmediğinden epilasyon gerçekleşmez. Kılın doğal gelişim sürecinde tekrarlayan aralıklarla yapılan lazer epilasyon işlemi tam bir epilasyon için gereklidir. Lazerle bir yönden ilerleyen ve enerji içeren yoğun bir ışık üretir. Lazer ışığı renkli olabileceği gibi, renksiz olup görülmeyebilir. Görünürlük dalgaboyu ile ilgilidir. Günümüzde yaygın olarak farklı tipte ve dalga boyunda lazerler tıpta değişik amaçlarla kullanılmaktadır.

Kıl büyürken 3 aşamadan geçer:
Anagen: Folikülün yapılanmasının aktif dönemi ve büyüdüğü evredir. Kıl, köküne tam olarak bağlıdır. Kılların %80′i anagen evresini yaşarken, %20-30 katagen dönemdedir.
Katagen: Anagen dönemden sonra gelen kıl gelişimin yavaşladığı dönemdir. Folikül bağlantısı zayıf olduğundan kılda büyüme durmuştur.
Telojen: Kılların ürettiği keselerde tüm faaliyetin durduğu dönemdir. Kıl bu evrede dinlenmeye çekilmiştir. Bu dönem 2-4 ay sürer.

İstenmeyen tüylerin çıkış nedenleri

 • Soya çekim
 • Hormon dengesizliği
 • Cımbız ve benzeri işlemler ile kıl köklerinin güçlendirilmesi
 • Ergenlik ve menopoz çağındaki hormon değişimleri
 • Doğum sonrası hormonal nedenler
 • Doğum kontrol hapları
 • Kortizon kullanımı
 • Depresyon
 • Adrenalinin fazla salgılanması

Lazer Epilasyona gelirken nasıl hazırlanmalı?
Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıllara son 3-4 hafta içinde kökten alınmamalıdır. İşleme gelirken jilet yapılmasında sorun yoktur.
Uygulama bölgeleri lazer epilasyondan önce 2-4 hafta süresince açık güneşe maruz kalınmamalıdır. Tedavi öncesi tüy rengini açıcı ürünler kullanılmamalıdır. Lazer uygulamasından sonra 10 gün güneşten korunmak gerekir.

Epilasyon Endikasyonları
Hiperkeratoz: Genetik ya da etnik nedenlere veya ilaç tedavisi, hormonal bozukluklara bağlı olarak normal/anormal yerlerde aşırı kıllanma olur.
Hirsutizm: Kadınlarda hormon hastalıklarına bağlı olarak gelişen erkek tipi kıllanma.
Estetik amaçlar: Toplumsal davranışlar

Sınırlılıklar

 • Aktif lokalize ya da sistemik enfeksiyonlar
 • Bağışıklık sisteminin yetersiz olması
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • Işığa duyarlılık ya da alerji
 • Aspirin ya da antioksidan kullanıyor olmak
 • Ruhsal bir hastalığın olması ya da gebe olmak
 • Cilt soyma işlemi (2 hafta sonra)

Aşağıdaki durumlarda lazer epilasyon önerilmemektedir:

 • Doğum lekesi
 • Sedef hastalığı (Psoriyazis)
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Ekzama ve dermatid
 • Deri kanseri
 • Aşırı ışık duyarlılığı (Porfiriya)
 • Reaccutane kullanan kişilerde
 • Epilepsi hastalarında
 • Kalp pili olanlarda